آزمون PTE  چیست؟

آزمون PTE چیست؟

آزمون PTE یا Pearson Test of English آزمون تست مهارت زبان انگلیسی است که توسط موسسه آموزشی Pearson  و به صورت آزمون Computer Based  برگزار می گردد. یعنی بر خلاف آزمون آیلتس IELTS که مهارت شما در زبان انگلیسی توسط انسان مورد سنجش قرار می گیرد در آزمون PTE این کامپیوتر است که نمره شما را محاسبه می کند. این آزمون همانند آزمون آیلتس IELTS چهار مهارت Speaking, Writing, Reading, Listening زبان انگلیسی شما را مورد سنجش قرار می دهد.

مزایای آزمون PTE

 • احتمال تکراری بودن درصدی از سوالات آزمون

 • امکان استفاده از Template ها  در بخش های Speaking و Writing

 • امکان کسب نمره بالا در Writing

 • برگزاری هر 4 مهارت آزمون یعنی  Speaking, Writing, Reading, Listening در یک روز

 • دریافت کارنامه حداکثر 5 روز بعد از امتحان

 • دریافت کارنامه برای Enabling Skills شامل Grammar, Oral Fluency, Pronunciation, …

 • تصحیح آزمون توسط کامپیوتر و عدم اعمال سلیقه یا تعصب ممتحن

 • دریافت کارنامه الکترونیک

 • ارسال کارنامه به سازمان مهاجرت یا دانشگاه بصورت الکترونیک

 • برگزاری آزمون ماک Mock بصورت Online و دریافت کارنامه در کمتر از یک ساعت

 • راحت تر بودن مهارت PTE Speaking نسبت به آزمون IELTS

 • راحت تر بودن مهارت PTE Writing نسبت به آزمون IELTS

 

معایب آزمون PTE

 • هزینه نسبتا بالای آزمون

 • کمبود منابع آموزشی مانند کتاب های خود آموز

 • برگزار نشدن آزمون در ایران و نیاز به سفر به کشور های همسایه

 • هزینه بالای اقامت در کشور های همسایه

 • کمبود اساتید و آموزشگاه های معتیر  PTE

 • سخت تر بودن مهارت PTE Reading نسبت به آزمون آیلتس IELTS

 • سخت تر بودن مهارت PTE Listening نسبت به آزمون آیلتس IELTS

 • نیاز به مطالعه گستره وسیعی از Material های آموزشی جمع آوری شده توسط متقاضیان

 

نمره آزمون PTE چگونه محاسبه می شود؟

متقاضی شرکت در آزمون می تواند بر حسب عملکرد خود نمره ای بین 10 تا 90 برای هر یک از بخشهای چهارگانه آزمون یعنی Speaking, Writing, Reading, Listening کسب نماید. تفاوت عمده PTE  با آزمون آیلتس IELTS  در نحوه محاسبه نمره هر مهارت می باشد زیرا در PTE زمانی که به عنوان مثال مهارت Speaking را امتحان میدهید همزمان مهارت Listening  شما هم مورد سنجش قرار می گیرد به این نوع سنجش Partial Scoring گفته می شود.

 

 

آزمون PTE

 

آزمون PTE  کجا برگزار می شود؟

متاسفانه آزمون PTE در ایران برگزار نمی شود و متقاضی باید برای شرکت در آزمون به یکی از کشورهای همسایه مانند آذرباییجان، ترکیه، امارات متحده عربی و یا عراق سفر کند. ثبت نام آزمون بصورت اینترنتی و از طریق سایت رسمی PTE انجام می شود.

هزینه آزمون PTE  چقدر است؟

هزینه PTE  در هر کشور متفاوت است و ممکن است بر حسب دلار آمریکا و یا واحد پول محلی آن کشور محاسبه شود. جدول ذیل هزینه آزمون در برخی از کشورهای همسایه را نشان میدهد. توجه داشته باشید که این هزینه ها فقط هزینه ثبت نام در آزمون بوده و شما باید هزینه خرید بلیط هواپیما، ویزا (در صورت نیاز)، هزینه اقامت و هزینه خوراک و تردد را نیز به آن اضافه فرمایید.

هزینه آزمون PTE

 

چگونه در آزمون PTE  ثبت نام کنم؟

تنها راه ثبت نام در آزمون مراجعه به وب سایت رسمی PTE می باشد. شما باید ابتدا برای خود یک حساب کاربری ایجاد کرده و سپس کشور و محل برگزاری آزمون و همچنین تاریخ و ساعت آن را مشخص فرمایید و در نهایت اقدام به پرداخت هزینه آزمون کنید. داشتن کارت بانکی Master و یا Visa  برای پرداخت الزامی است. شما می توانید از کارت بانکی دوستان و یا آشنایان خود برای پرداخت هزینه آزمون استفاده کنید ویا پرداخت آزمون PTE را به ما بسپارید. ما همواره ارزانترین نرخ را به شما اعلام می کنیم و در صورتیکه قیمت پایین تری پیدا کردید ما با کمتر از آن قیمت برای شما پرداخت خواهیم کرد (Price Match).

چگونه در آزمون ماک PTE Mock ثبت نام کنم؟

تنها راه ثبت نام در آزمون ماک PTE  مراجعه به وب سایت رسمی PTE Practice می باشد. شما باید ابتدا Preparation Kit خودرا انتخاب کرده و سپس اطلاعات فردی خود را وارد کرده و یک حساب کاربری برای خود ایجاد نمایید و در نهایت هزینه آزمون ماک Mock را بپردازید.. داشتن کارت بانکی Master و یا Visa  برای پرداخت الزامی است. شما می توانید از کارت بانکی دوستان و یا آشنایان خود برای پرداخت هزینه آزمون استفاده کنید و یا پرداخت هزینه آزمون ماک Mock را به ما بسپارید. ما همواره ارزانترین هزینه پرداخت را به شما اعلام می کنیم و در صورتیکه قیمت پایین تری پیدا کردید ما با کمتر از آن قیمت برای شما پرداخت خواهیم کرد (Price Match).

 

آموزش آزمون PTE

برای یادگیری آزمون PTE  دو روش وجود دارد:

روش اول

شما به صورت خودآموز (Self-Study) اقدام به یادگیری تکنیک های مورد نیاز جهت شرکت در آزمون بپردازید. در این صورت ابتدا باید حد اقل 2 یا 3 عدد کتاب موجود برای PTE را خریداری کرده و در هنگام مطالعه اقدام  به جمع آوری منابع PTE یا PTE Materials از طریق اینترنت نمایید. PTE Material بصورت رایگان در اینترنت و یا در گروه های تلگرامی  @selfstudy_pte  و @ptemag  موجود می باشد. توجه داشته باشید که در این روش شما وقت بسیار زیادی را باید صرف یادگیری تکنیک های PTE کنید و با کمک اعضاء گروه های تلگرامی شانس خود را برای کسب نمره دلخواه آزمایش کنید.

روش دوم

شرکت در کلاسهای خصوصی یا دست جمعی، در این روش که توسط آکادمی آیلتس +7 نیز ارایه می شود شما فقط  در چند جلسه می توانید  با ساختار و تکنیک های کسب نمره دلخواه در PTE آشنا شوید. مزیت اصلی این روش آموزش این است که شما در مدت زمان بسیار کوتاه می توانید تمامی روش ها و مهارت های مورد نیاز جهت کسب نمره دلخواه را کسب کرده و تحت نظر اساتید خبره نمره خود را در کمترین زمان ممکن کسب نمایید. همانگونه که می دانید در پروسه مهاجرت کسب نمره زبان انگلیسی در کمترین زمان ممکن بسیار حائز اهمیت است لذا شرکت در کلاس های خصوصی در صورت نداشتن فرصت مطالعه بسیار مقرون بصرفه خواهد بود.

در ادامه سعی کرده ایم تا شما را بصورت کامل با سوالات آزمون بصورت رایگان آشنا کنیم تا در صورت نیاز بتوانید با صرف زمان کمتری اقدام به بادگیری اصول و تکنیک های این آزمون بصورت (Self-Study) بپردازید. همانگونه که ملاحظه  می فرمایید آموزش ها برای هر 4 مهارت آزمون PTE طراحی شده است و شما می توانید علاوه بر آموزش بصورت آنلاین مهارت مورد نظر را تمرین کنید. برای شروع یادگیری لطفا روی مهارت مورد نظر کلیلک کنید.

آموزش رایگان Speaking  آزمون PTE

آموزش رایگان Writing  آزمون PTE

آموزش رایگان Reading  آزمون PTE

آموزش رایگان Listening  آزمون PTE

 

سوالات متداول

مدت زمان آزمون PTE چقدر است؟

حدود 3 ساعت


چند مرتبه می توانم در آزمون PTE شرکت کنم؟

محدودیتی برای شرکت در آزمون PTE وجود ندارد.


چند روز پس از آزمون PTE نتایج ارسال می شود؟

نهایتا تا 5 روز بعد از امتحان.


آیا کارنامه آزمون PTE مثل IELTS کاغذی است؟

خیر – کارنامه آزمون PTE بصورت الکترونیکی صادر می شود.


چگونه باید کارنامه آزمون PTE را برای موسسات و سازمانهای مورد نظر ارسال کنیم؟

شما به راحتی از طریق پنل کاربری خود در سایت Pearson می توانید کارنامه خود را به هر یک از موسسات و یا سازمانها مورد نظر ارسال کنید


تفاوت آزمون PTE با آزمون IELTS در چیست؟

آزمون PTE توسط کامپیوتر برگزار و تصحیح می شود اما آزمون IELTS توسط انسان برگزار و تصحیح می شود.

در آزمون IELTS شما فقط نمره برای مهارت مورد تست خواهید گرفت اما در آزمون PTE مثلا وقتی دارید بخش Speaking را امتحان می دهید همزمان به مهارت Listening شما هم نمره داده خواهد شد.


کدام دانشگاه ها و موسسات آزمون PTE را به رسمیت می شناسند؟

PTE آکادمیک توسط بیش از 1700 موسسه و بیش از 3000 برنامه آکادمیک به رسمیت شناخته شده است. تمام دانشگاه های استرالیا و نیوزلند PTE آکادمیک را می پذیرند و همچنین 98 درصد از دانشگاه های بریتانیا و بخش بزرگی از موسسات آموزش عالی کانادا و آمریکا. PTE آکادمیک توسط وزارتخانه مهاجرت و محافظت از مرزهای استرالیا (DIBP) برای تمام ویزاها به رسمیت شناخته می شو


چگونه در آزمون PTE ثبت نام کنم؟

شما می توانید از طریق وب سایت رسمی Pearson PTE به نشانی https://pearsonpte.com/book-now/ در آزمون PTE ثبت نام کنید.


هزینه آزمون PTE را چگونه پرداخت کنم؟

شما باید هزینه آزمون PTE را توسط کارت اعتباری Visa یا Master Card و یا با استفاده از PayPal پرداخت کنید. نگران نباشید اگر دسترسی به کارت های مذکور را ندارید ما این کار را با ارزانترین مبلغ ممکن برای شما انجام می دهیم. لطفا روی لینک ثبت نام آزمون PTE کلیک کنید.


چگونه تاریخ و روز آزمون PTE را تعیین کنم؟

شما باید در پنل کاربری خود در وب سایت https://pearsonpte.com/ ابتدا به چندین سوال پاسخ دهید و سپس کشور مورد نظر و شهر مورد نظر خود را انتخاب کنید آنگاه از طریق تقویم موجود در سایت روز امتحان و ساعت آن را تعیین نمایید.


چند مدت بعد از آخرین آزمون می توانم مجدد در آزمون PTE ثبت نام کنم؟

شما باید تا دریافت آخرین کارنامه آزمون خود صبر کنید سپس می توانید مجددا برای شرکت در آزمون اقدام کنید.


آیا وزارت مهاجرت استرالیا کارنامه آزمون PTE را به رسمیت می شناسد؟

بله، سازمان DIBP نتیجه آزمون PTE Academic را به رسمیت می شناسد.


نمره +65 در هر یک از مهارت های چهار گانه آزمون PTE چند امتیاز برای مهاجرت کسب می کند؟

10 امتیاز


نمره +79 در هر یک از مهارت های چهار گانه آزمون PTE چند امتیاز برای مهاجرت کسب می کند؟

20 امتیاز


چه زمانی باید در محل آزمون PTE حاضر شوم؟

30 دقیقه قبل از شروع امتحان.


چه مدارکی در روز آزمون PTE باید همراه خود ببرم؟

اصل پاسپورت به همراه برگه فاکتور پرداخت هزینه آزمون که پس از ثبت نام برای شما ایمیل می شود.


آیا در زمان استراحت در آزمون PTE وجود دارد؟

بله، پس از تکمیل بخش Reading و قبل از شروع بخش listening شما 10 دقیقه فرصت استراحت اختیاری خواهید داشت. توجه داشته باشید که با توجه به اینکه شما برای استراحت باید از سالن آزمون خارج شده و مجدد وارد شوید لذا فقط 5 دقیقه استراحت کنید.


آیا می توانم فقط بخشی از آزمون PTE را تکرار نمایم؟

خیر – شما باید هر بار چهار مهارت را مجددا تکرار کنید.


آیا محدودیتی برای شرکت در آزمون PTE وجود دارد؟

خیر – شما می توانید به دفعات در آزمون PTE شرکت کنید.


آزمون PTE سخت تر است یا آزمون IELTS ؟

توجه داشته باشید که بصورت مطلق نمی توان گفت کدام آزمون سخت تر و کدام آسانتر است اما باید به این نکته اشاره کرد که مهارت های Speaking و Writing آزمون PTE به دلیل امکان استفاده از Template ها بسیار راحت تر از آزمون IELTS است اما مهارت های Reading و Speaking آزمون PTE بسیار سخت تر از آزمون IELTS می باشد.


آیا PTE برای اخذ اقامت کانادا کاربرد دارد؟

خیر – دولت کانادا آزمون PTE را برای دریافت اقامت کانادا قبول نمی کند.


کارنامه آزمون PTE چند مدت اعتبار دارد؟

کارنامه آزمون PTE از روز صدور تا 2 سال بعد اعتبار دارد.


آیا اداره مهاجرت کشور نیوزلند مدرک PTE را برای اقامت قبول دارد؟

بله – مدرک PTE مورد تایید اداره مهاجرت نیوزلند می باشد.


آیا در آزمون PTE نمره منفی برای سوالات وجود دارد؟

بله در بخش های Reading و Listening قسمت سوالات چند گزینه ای و البته قسمت انتخاب کردن لغات اشتباه در Listening نمره منفی وجود دارد.


چند نوع آزمون PTE داریم؟

دو نوع آزمون PTE وجود دارد Academic و General که البته Academic آن مورد تایید اداره مهاجرت استرالیا و نیوزلند و دانشگاه های معتبر می باشد.